Zbiorniki na glikol: Kluczowe Różnice Między Rodzajami Glikolu i Ich Przechowywaniem

10 maja, 2024
4 min

Często na moim mailu pojawiają się pytania o zbiorniki do przechowywania glikolu i prawie tak samo często spotykam się ze zdziwieniem, gdy pytam jaki to będzie rodzaj glikolu. Mamy ich kilka: etylenowy, propylenowy, butylenowy, polietylenowy, dietylenowy i trietylenowy. Te bardzo powszechnie stosowane związki chemiczne pomimo swoich licznych podobieństw mają też kluczowe różnice, które wpływają na to jaki zbiornik mogę zaproponować klientowi. Ze względu na częstość zapytań skupię się na dwóch z wymienionych, które stosowane są w systemach chłodzących. (Więcej o ich zastosowaniu w systemach chłodzących znajdziesz – tutaj)

Różnica pomiędzy glikolem etylenowym (EG) a propylenowym

Jako sprzedawca często odgrywam również rolę edukatora. Osoby, które piszą do mnie w sprawie zbiornika często są pracownikami działu sprzedaży, a nie instalatorami czy wykonawcami systemów, w których glikol ma być zastosowany. Mają więc prawo nie wiedzieć, że zamówienie nie tego zbiornika będzie wiązać się z ewentualnymi kolejnymi kosztami. Warto więc zaznajomić się z różnicą pomiędzy nimi.

Glikol etylenowy 

Jest toksyczny dla ludzi i zwierząt. Spożycie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenie nerek, a nawet śmierć. Z tego powodu jego zastosowanie w produktach konsumenckich jest ograniczone, a w przemyśle wymaga ścisłej kontroli i zabezpieczeń. (Więcej o wpływie glikolu etylenowego na organizm człowieka – tutaj).

Stosowany głównie jako składnik płynów chłodzących i odmrażających, takich jak płyny do chłodnic samochodowych. Ze względu na swoje właściwości higroskopijne, jest także używany w przemyśle jako środek odwadniający.

Glikol propylenowy

Jest uważany za ogólnie bezpieczny do stosowania w produktach konsumenckich, w tym w żywności, lekach (m.in. syropy na kaszel dla dzieci) i kosmetykach. W organizmie metabolizowany jest do kwasu mlekowego co jest procesem naturalnym.

Służy jako nośnik aromatów, stabilizator wilgoci i emulgator. Jest także używany w systemach grzewczych, chłodzących i w produkcji płynów hydraulicznych oraz w płynach przeciwoblodzeniowych do lotnictwa.

Wpływ glikolu na środowisko i przechowywanie

Ze względu na występujące pomiędzy glikolem etylowym i propylenowym różnice występują również inne wymagania w przepisach dotyczące ich przechowywania. 

Glikol etylenowy 

Ze względu na swoją toksyczność, wymaga ostrożnego obchodzenia się i utylizacji, aby zapobiec zanieczyszczeniu środowiska. Stosuje się go w układach zamkniętych, aby ograniczyć możliwość jego wycieku. Najlepiej sprawdzają się pojemniki z tworzyw sztucznych takich jak polipropylen o wysokiej gęstości (HDPE), z którego wykonane są nasze zbiorniki. Dla glikolu etylenowego w naszym asortymencie można zastosować: 

zbiorniki dwupłaszczowe typu TrioSafe dzięki którym unikniemy konieczności budowania wanny wychwytującej

Zbiornik dwupłaszczowy 1500L
Zbiornik na glikol 1500L

lub

zbiorniki jednopłaszczowe typu D/DF, pod warunkiem, że naszemu instalatorowi nie wpadnie pomysł nawiercania dziur u jego podstawy. Taki zbiornik wymaga dodatkowego zabezpieczenia w razie uszkodzenia w postaci wanny wychwytującej.

Więcej o przechowywaniu glikolu etylenowego przeczytaj – tutaj.

Glikol propylenowy

Jego biodegradowalność i niższa toksyczność sprawiają, że jest uważany za bardziej przyjazny dla środowiska. Jest preferowany w zastosowaniach, gdzie kontakt z żywnością lub środowiskiem jest nieunikniony. Dla tego typu glikolu sprawdzi się każdy zbiornik w naszej ofercie.

Podsumowanie

Glikol etylenowy i glikol propylenowy, mimo że są chemicznie podobne, różnią się pod względem toksyczności, zastosowań oraz wpływu na środowisko. Wybór odpowiedniego zbiornika na glikol zależy od jego rodzaju a budowa systemu uwarunkowana jest koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zarówno użytkowników, jak i środowiska.


Pozostałe wpisy